Wednesday, October 20, 2010

Tallinna koolid 19.oktoober 2010

Teadlik valik väljasõidu tagasiside.

19.10. 2010 osalesin projektis „Teadlik valik”. Samal päeval peale TTK (minu, Elena) osalesid veel: Mainori Kõrgkool (Heidi), Mereakadeemia (Margus), Tallinna Tehnikakõrgkool (Martin), Tartu Kõrgemkunstikool (Harri), Sisekaitseakadeemia (Kuldar), Lääne-Viru Rakenduskõrgkool (Kairi), Tartu Eesti Lennuakadeemia (Meryt). Priit oli meie grupi juhiks. Sellel päeval me külastasime ainult kahte kooli: Tallinna Tööstushariduskeskus ja Tallinna Mustamäe Gümnaasium. Oli väga huvitav, nagu alati.

Koolides meid vastu võeti väga soojalt. Koolides olime väga oodatud ja mäletasid meie tulekesest. Mina esinemine oli üles ehitatud nii, et rääkisin ära slaidis oleva info, seejärel lisasin oma sõnadega puuduvat info. Kõik läks kenasti ja presentatsioon oli mulle toeks. Õpilased kuulasid meid viisakalt ja hoolikalt. Noored olid väga esitatud informatsioonist huvitatud. Jäi selline mulje, et projekt on kasulik nendele ja on vaja kindlasti seda ka edaspidi jätkata. Sain positiivse kogemuse ja olen huvitatud osalemisest ka edaspidi.

Ette tänades, Elena Makeeva

Saturday, October 16, 2010

14.10.2010 Tallinna koolid

Neljapäeval, 14. Oktoobril, olid Heli (TE3) ja Anni (TE1) hommikul veerand 8 Estonia ees, et asuda teele Teadliku Valiku projektiga. Plaanis oli külastada kolme kooli: Pääsküla Gümnaasiumit, Tallinna 32 Keskkooli ja Tallinna Humanitaargümnaasiumit. Projekti eesmärk on tutuvustada oma kooli 10 minutilise ettekandega. Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ettekanne sisaldas powerpointi, kus oli kirjas kõik erialadest, sisseastumisest, kooli õpitingimustest ja ka vabaaja veetmisest.

Esimene külastus leidis aset Pääsküla Gümnaasiumis, mida oli esialgu meie sohvril Priidul keeruline üles leida. Kuid kõik läks hästi ning jõudsime kohale õigeks ajaks. Koolipere võttis meid rõõmsalt vastu ja kuulama tuli meid 12. klass. Esimese ettekande meie kooli kohta tegi Heli üksinda ja Anni kuulas, kuna tema jaoks oli see esimene kord selles projektis osaleda. Peale ettekannet läksid Anni ja Heli Pääsküla Gümnaasiumiga lähemalt tutvuma. Kool oli välimuselt väga huvitav, sest väga paljud seinad olid erinevaid joonistusi täis, mis tekitas palju kodusema tunde, kui enamustes koolides olevad ühevärvilised tuhmid seinad. Koolis oli ka puhvet, kus pakuti ainult tervisele kasulikke tooteid (ei mingeid krõpse ega gaseeritud jooke). Kella poole 10 ajal asusime teele järgmisesse kooli.

Teiseks külastasime 32. Keskkooli, kus oli samuti meeldiv vastuvõtt. Kool oli üldplaanis väga suur ja kõik võimalused õpilastele tundusin olemas olevat: jõusaal, puhvet, suur spordisaal jne. Seekord tulid meil kuulama 11. Klassi õpilased ning Anni ja Heli esitasid neile TTK ettekande koos. Kui Heli mainis ämmaemanduse kohta ka seda, et poisid tulge proovima, plahvatas loomulikult kogu saal naerma. Aga ettekanne läks hästi ja Anni sai ka esimesest hirmust üle. Seejärel läksid Anni ja Heli taaskord kooliga lähemalt tutvuma. Õpilased olid üpriski viisakad, kuid nätsu ei tahtnud anda ainult. Seal koolis saime ka süüa, suppi ja riisi vahukoorega, mis olid väga maitsvad. Tutvusime ka kooli puhvetiga, mis oli tõesti tervislikult sisustatud. Osta sai porgandeid, erinevaid puuvilju jne.

Oli aeg külastada viimast kooli, Tallinna Humanitaargümnaasiumi. Kuna vihma hakkas ladinal sadama ja esialgu ei leidnud me õiget sissepääsu koolile, olime kõik üpriski märjad ja väsinud. Kooli pääsedes suunati meid pisikesse aulasse, kus õpilased meid juba ootasid. Kuna enamasti on see kool venekeelne, rääkis ka direktor õpilastega teises keeles. Meil lubati aga ettekanded ikka eesti keeles teha. Kuna Anni ja Heli esitasid oma ettekande viimasena, oli raske õpilasi kuulama panna. Tegime kiire ettekande ning saimegi päevaga ühele poole. Saime ühe õpetaja käest ka natukene kurjustada, sest kes karanteerib, et need õpilased nüüd tundi enam lähevad, kui meie nad varem ära lasksime.

Oli väga tore päev ja seltskond oli samuti väga kihvt. Loodetavasti on nendest kolmest koolist järgmisel aastal kedagi ka meie, TTK, kooli tulemas.

Anni Alev TE1

Wednesday, October 6, 2010

Projektis osaleja meelespea!

Selleks, et kõigil oleks kõikidel väljasõitudel kõikse parem, järgmine neid reegleid.


Projektis osalejate meelespea

Mõned punktid mis tasuks kindlasti meelde jätta

Esitluse sisu:

· Sul on aega umbes 10 minutit, et rääkida oma oma koolist. Üldjoontes tuleks selle aja sees kindlasti tutvustada:

o Erialasid – selle juures tuleks rääkida mida koolis õpetatakse ja kellena on võimalik pärast kooli lõpetamist töötada.

o Sisseastumistingimustest – kuidas peaks gümnasist ennast ette valmistama

o Kooli õpitingimustest ja sisekultuuris (klassid, laborid, ühikad, vorm, kord jne)

Need on kolm põhilist asja milles Sul tuleb ennast väga hästi kurssi viia. Ilmselt ei oska sa vastata kõigile küsimustele. Siis ei pea sa ennast kuidagi halvasti tundma, tuleb kergelt vabandanda ja öelda, et Sa pole selle erialatudeng aga võta küsijalt kontaktandmed ja kirjuta talle või anna küsimus ja kontakt edasi oma kooli avalike suhete juhile.

Nalja tegemine on omal kohal kuid peaks olema mõõdukas ja taktitundeline, nii, et terve esitlus üks suur nali poleksJ

Kõigest muust:

· Kampaania ei alga mitte siis kui tuleb sinu kord esineda vaid siis kui jõutakse koolist nägemiskaugusesse, see tähendab et iga asi mida õpilased näevad meid tegemas mõjutab ka nende arvamust meist ja järelikult ka sellest koolist mida me esindame, seega tuleb olla väga tähelepanelik kuidas käitutakse.

· Kindlasti ei tohiks:

o Teha kooli territooriumil suitsu

o Naerda kõva häälega üle koolimaja

o Suhtuda gümnaasiumi õpilastesse üleolevuse või ülbusega

o Käituda muul viisil mis jätaks meist halva või labase mulje

Kindlasti peaks olema:

o Viisakas ja sõbralik kõikide inimeste vastu kellega projekti käigus kokku puututakse

o Abivalmis juhul kui projekti tegijatel peaks minema abi vaja (tehnika ülesseadmisel ja muude asjadega)

o Julge! Rääkima peab oma koolist julgesti ja heameelega, peab paistma välja, et sulle meeldib selles koolis õppida ja see on üks hea koht kus olla

· Presentatsioonide ajal tuleb jälgida hoolega neid, kes presentatsiooni teevad, mis siis et sa oled kuulnud nende juttu võib-olla juba kümme korda, kui meie tähelepanu on suunatud nendele siis see aitab ka teiste tähelepanu presenteerijate peal hoida. Külalistena jälgitakse meid eriti tähelepanelikult ja kui me ise ei viitis üksteise juttu kuulata siis see mõjub ka gümnasistidele väga kehvasti. SEE ON VÄGA TÄHTIS

· Mingil juhul ei tohi samal ajal teiste tudengitega juttu ajada või käija pidevalt uksest välja ja tagasi - kõige hullem suitsu tegema ja siis selle hõnguga saali tagasi tulla. Kui muidu ei saa siis tuleb minna ühe korra välja ja sinna ka infotundide lõpuni jääda kuid küsimuste vastuste ajaks peab olema tagasi.

· Oma koolist tuleb rääkida ka viisakalt ja sõbralikult, tudengid peaksid hoiduma oma kooli reklaamimast kui vingete saunaõhtute ja pidudega kohta, vaid peavad jääma viisakaks ja korrektseks ning gümnasisti suhtes sõbralikuks. Pea meeles, et me ei võistle omavahel ja laused stiilis „ja meil on parem kui selles või selles koolis“ tuleks mõnda teise kohta jätta.

Kahepäevased väljasõidud:

Oled ilmselt märganud, et siin materjalis on päris palju käske ja keelde ja üpris vähe motiveerivat teksti. Põhjus on väga lihtne – väljasõidu päevad on küll pingelised ja tööd täis kuid ometi – kus tudengid koos seal on meeleolu ikka heaJ

Seoses sellega peab ikka meelde tuletama, et kahepäevastel väljasõitudel peab just õhtuste „seminaride“ ajal mõtlema ka järgmisele päevale. Ehk siis mõlemad päevad on täispikad tööpäevad ja võid kindel olla, et lühikseks jäänud öö või alkoholi tarbimine jätab esitluse kvaliteedile oma jälje. Suhtume sellesse väga karmilt ja kes hommikul konditsioonis pole saadetakse lihtsalt koju.

Kõiki neid reegleid järgides säilitame endast hea mulje ja kvaliteetse töö. Lõbus on meil niikuiniiJ

Tuesday, October 5, 2010

5.10.2010 Tallinna koolid


5.10.2010

Tallinna koolid

.. ja sõidud alaku!

Kohtumispaik Estonia, kell 07:15.

Esimene sõit hooajal ja meid oli peaaegu täpselt bussitäis. Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli esindajad olid Heli Temper (TE2) ja Aet Taremaa (Ä4). Tallinna Tehnikakõrgkooli Mikk oli tuttav nägu juba eelmistest hooaegadest, teised olid kõik uued näod. Tallinna kõrgkoolidest veel oli Sisekaitseakadeemia, Eesti Mereakadeemia, ning kaugemalt pärit Lääne-Viru Rakenduskõrgkool.

Sohvreid oli esimese sõidu puhul suisa kaks- Priit ja Maiko.

Harjumatu on TeadlikValik väljasõitu suures linnas teha, tavaliselt kihutame ju mööda külateid ning metsavahelisi maanteid.

Tallinna Kunstigümnaasium on väga ilus kool. Selline, kus oleks ka ise tahtnud käia. Esialgu saadeti meid võimlasse ja tekkis kohe tahtmine võrkpall otsida, sest see oli lihtsalt nii ilus! Edasi suunati meid küllaltki suure mahutavusega klassiruumi. Muidu teiseks tunniks pidanud tulema õpilased olid kell 8:00 kohal nagu kord ja kohus. Enne tundi sai veel noortega tutvuda ja oma eriala, tervisedendust, rakendada. Esitlus läks väga hästi, kuigi Esitasime küsimusi, õpilased vastasid. Kool üldiselt jättis hea mulje, sest ka õpilased olid tublid ja kuulasid. Huvitavaks tegi koolipildi asjaolu, et toimumas oli õpetajate päev ning koolis liikusid ringi õpetajateks maskeeritud õpilased.

Vahepeal jõudsid kohale ka Mainori Kõrgkooli Heidi, Kõrgem Sõjakool ja Eesti Lennuakadeemia. Teiste nimed saab ehk aja jooksul selgeks.

Kui jõudsime Pelgulinna Gümnaasiumisse, vedasid kõik oma tehnika ja kraami sisse, mina aga laenasin Sõjakooli bussi koos sohvriga, et kiiresti käia pildistamisel meie kõrgkoolis. Paar minutit pildistamas ja kiirustasin kohe taas bussi peale ning kooli. Pelgulinna kool on väga ilus. Noored selles koolis olid päris aktiivsed. Isegi rahutud- võib öelda.

Enne viimast kooli viis tore Maiko meid Sõõrikukohvikusse sõõrikuid sööma ja kohvi jooma. See oli paras energia allikas, et vastu pidada veel üks gümnaasium.

Nõmme Gümnaasium asub vaikses Nõmme rajoonis mändide all. Kool on ilus. Võiks olla isegi tervistedendav, aga siiski ei kuulu sellesse võrgustikku. Saime kohe esimesena ära rääkida. See oli tore, sest õpilased olid nii vinged kuulajad. Küsiti lisaküsimusi sisseastumiskatsete kohta. Andsime teada, et on erialasid, kus just noormehed võiksid julguse kokku võtta ja kandideerida. Näiteks tervisedenduses oleks tarvis kindla käega liidreid ning ka õenduses on tihti tarvis füüsilist jõudu. Võtsin kaasa ka CO-testi aparaadi, et huviliste kopsude puhtust mõõta. Pärast meie esitlust tulidki noored kohe CO-testi nõudma. Ka möödaminevad õpetajad olid asjast huvitatud. Paremate tulemustega oldi väga rahul, osad kehvematega küsisid nõu. Sain kohe rakendada nn erialast väljaõpet ja tõsta teadlikkust noorte seas.

Esimene sõit sügishooajal. Uued näod, uued kogemused! Tegelikult on küllaltki keeruline võrrelda Tallinna koole teiste koolidega üle Eesti. Seda ju tehakse pidevalt, näiteks eksamitulemuste võrdlemisega. Ma oleksin väga tahtnud küsida õpilastelt, et kas nemad on rahul oma kooliga ja õppekorraldusega? Kas nendele üldse meeldis, mis nad meilt kuulsid? Kas nad said KASU meist? Nagu küla koerale, nõnda koer külale- kuidas meie suhtume õpilastesse, suhtuvad nemad ka meisse. Tajusin, et meie tiim sai sellest sõidust väga positiivse laengu.

Tervitused kõigile osalistele!

Heli Temper (Tallinna Tervishoiu Kõrgkool)