Teadlik valik Hiiumaal ja Saaremaal 20-21.november 2009
Kui Monika Tallinna Pedagoogilisest Seminarist kell 18:45 Estoniasse kogunemispunkti jõudis, oli sõit juba peaaegu alanud. Kõik tudengid olid veel rohkem loppis nägudega kui tavaliselt hommikustel väljasõitudel- seljataga pikk ja teguderohke päev. Aet Taremaa (ämmaemand 3.kursuselt) oli hommikul läbi elanud raske küsimusterägastiku riskiraseduse aines ja mina, Heli Temper (tervisedenduse 2.kursus), osales alkoholi-teemalisel seminaril, kus käsitleti pingelisi teemasid. Sõit kulges eelkõige haigutades.
Esindajad olid pärit Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist, Sisekaitseakadeemiast, Mainori Kõrgkoolist, Tehnikakõrgkoolist, Kõrgemast Sõjakoolist, Kõrgemast Kunstikoolist, Lääne-Viru Rakenduskõrgkoolist, Tallinna Pedagoogiline Seminarist, Lennuakadeemiast.
Praam, mis meid sadamas ootas, oli nagu ujuv laut. (Viimane väljend Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli tudengi Tiina Kaare suust.) Praamisõit oli huvitav just seetõttu, et seal jooksid ringi väikesed lapsed, kes turnisid nagu ämblikmehed baariletil ja istepinkidel. Küsisin siis ühe akrobaadi käest, kelleks ta saada tahab suurena. Vastus tuli ruttu: „Võluriks või võlukooli direktoriks,“ sõnas pisike heledapäine ja sinisilme poisike.
Tartu koolidega kohtusime praamil. Maiko Kesküla, meie koordinaator ja bussijuht, jagas sõna laiali, et Tallinna ja Tartu koolid ööbivad erinevates majades, sest nii ühes kui teises valdab ruumipuudus. Sellest pole tegelikult üldse kahju, sest meie päralt jäi iga pisike tüdruku unistuste maja, see oli ehtne muinasjutumaja. Kõik furnituur oli pärit justkui ehtsast eestiegsest villast. Spetsiaalne disain oli kõikjal- isegi juhtmed, pistikupesad, tualetid.. Nautisime õhtut näksides suupisteid, juues glögi ja filmi vaadates.
Hommik tuli oodatust kiiremini ja meie majast pooled magasid sisse (,mõned ka välja). Padjanäod kogunesid laua taha ja keegi hea inimene oli pudrugi valmis keetnud. Kahtlustame, et see meie oma ämmamand Aet Taremaa. Kohvi joodud, minek!
Teel esimesse kooli selgus, et Sisekaitseakadeemia tudengil Jaanusel jäi uni väga lühikeseks Mainori Kõrgkooli Jürgen Jalakase öise „sümfooniakontserti“ tõttu norskamise näol. Ta ütles selle peale: „Ma ise üldse ei saa magada kui inimesed norskavad!“
Kärdla Gümnaasium on kena kool. Nii personal kui õpilased sõbralikud. Maiko juhatas sisse meie esitlused ja alustasime rõõmsasti. Legendaarne Mainori Kõrgkooli tudeng Jürgen Jalakas tegi oma esitluse aktiivselt mälupulgajagamise teel. Poole infotunni pealt tuli juurde umbes 30 õpilast, need mahutati istuma ja jätkati. Meie esitlus lubati teha pikemalt (varem seda luksust meile võimaldatud pole). Esitlus läks meie koolil väga hästi ja ladusalt. Vastuvõtt õpilaste poolt oli küll unine, kuid positiivne. Sõjakooli poisid ehmatasid oma häälega unised inimesed auditooriumis ärksaks. Parim esitlus oligi neil just kooli video tõttu, kus kõlab tuntud laul, mis on väga energiline ja piisavalt tuntud, et kaasa laulda.
Kuna meie Aeduga unustasime prospektid meie kaunisse nukumajja, sõitsime sealt läbi nende järgi. Järgmine kool Kärdla Ametikool asus väga ilusas mõisahoones. Ürituse ülesehitus oli seal hoopis teistmood. Tutvustati eelisjärjekorras koole, mille erialad kattusid ametikoolis õpetatavaga. Toimus väike vestlusringi-laadne koosolek. Küsiti küsimusi ja vesteldi vabalt ilma presentatsioonideta. Iga kooli tutvustuse küsis ametikooli direktor „Kas teil mõni teil mõni hiidlane ka õpib?“. Üsna piinlikku olukorda sattus Tiina Lääne-Virust, kes vastas: „Ma ise saarlane, seda ei tea kas mõni hiidlane ka öpib.“ Üle ruumi käis naerusumin. Teadagi saaralste-hiidlaste suhet. Vastuvõtt oli taas väga mõnus, õpilased olid mõnevõrra tagasihoidlikud, kuid asjalikud. Õpetajad olid väga rahul esitlustega ning jagati pärast pastakaid tänutäheks. Kahjuks seal me oma kooli esindada ei saanud ajapuuduse ja valdkonna erinevuse tõttu, aga jätsime ühe õppeteatmiku ja voldiku raamatukogus levitamiseks.
Enne päeva viimast kooli käisime Käinas ühes söögitoas. Fassaad ehmatas esialgu ära, aga interjöör oli väga õdus ja korralik. Teenindus oli võrreldes eelnevate kohtadega lihtsalt oivaline. Kohe pakuti kohvi ja istekohti. Söök oli vapustavalt hea – pikkpoiss keedukartulite ja salatiga. Väga mõnus olemine lõppes siis väikse poeskäiguga, kus varustasime end õhtuseks saunaskäiguks. Minul jäi rahakott meie kaunisse muinasjutumajja. Seega pidin laenu võtma armsalt Aedult, et pärast tagasi maksta. Muidu oleksin täitsa kuivale jäänud oma ostude suhtes.
Sõitsime siis edasi Käina Gümnaasiumi poole. Küsisime mööduvalt mammilt teed koolini. Ta tuli istus lihtsalt meie punasesse minibussi ja hakkas teed juhatama. „Otse ja paremale!“ Meie aga leidsime kooli 100 meetrit eemal ja vasakul pool teed. Nähtavasti lootis ta tasuta transporti oma sihtpunkti. Soovisime talle kena päeva ja tänasime instruktsioonide eest. Käina Gümnaasium on nähtavasti kõige uuem ja ilusam kool, kus meie oma projektiga käinud. Ukse peal ootasid meid direktor ja õppealajuhataja ja nemad olid väga rõõmsalt meid vastu võtmas. Meid juhatati ühte klassiruumi ootama ja anti luba kooli peal jalutada. Monika (TPS) ja Tiinaga (LVRKK) käisime raamatukogus, mis oli väga avar ja katuseakendega. Nautisime vaadet ja lobisesime kooli raamatukoguhoidjaga maast, ilmast, haridusest ning tervisest. Too oli väga haritud ja laia silmaringiga, just nagu üks õpetaja olema peab. Esitlus toimus ühes klassiruumis, kus ruumi oli vähe, aga ruumitäitjad taas väga asjalikud. Võrredles teiste koolidega ei jäänud silma ühtegi õpilast, kes oleks haigutanud või silmi kinni vajutanud. Tegime siiski mõned virgutusharjutused, et õpilased infot paremini vastu suudaksid võtta. Üllatav oli, et õpilased aktiivselt kohe hüppasidki püsti ja õhku käsu peale. Meie esitlus läks siiani parimalt. Küsimusi küll ei esitatud, aga piisas nendest huvitatud pilkudest, et esitlusega rahule jääda. Kõrgemast Kunstikoolist esinejad olid mingil põhjusel väga ülemeelikus tujus ning esinedes kerkis nii mitugi korda naer suule. Isegi tudengid sõjakoolist olid lubatust rõõmsameelsemad. Ausalt öeldes pidasid õpilased end adekvaatsemalt ülal kui tudengid ise. Ehk on nemad sellise palava umbse õhuga harjunud. Üritus lõppes sama energiliselt kui algas.
Istusime armsasse mikrobussi ja alustasime sõitu kuhugi. Maiko oli väga saladuslik ning vaid muigas kavalalt vastuseks küsimusele kuhu minek. Sihtpunkt oli Sõru Merekeskus. Väga kaunis sadamalaadne meremuuseum. Oma remonti ootasid seal kaks suurt purjelaeva. Ilusad vaated ja laevad, paadid. Varsti hakkas aga külm ja otustasime bussi poole astuda. Kuna Maiko veetis kusagil eemal aega, siis läksid kõik kohalolijad tartukate bussi. Istusime üksteise otsas ja kõrval nii kuid mahtus. Seal tuli ka välja Sõjakooli tudengite naeruallikas viimases koolis. Nimelt meie Mariaga Sisekaitseakadeemiast avastasime, et söögitoast jäi meil päris vänge söögilõhn külge ja nuusutasime oma riideid ja juukseid (ning ka teise juukseid). See tõik aga pakkus ohtralt nalja kuttidele Sõjakoolist. Üsna pea saabus juba Maiko ja sõit meie hubasesse nukumajja võis alata.
Õdusas muinasjutumajas toimus kogunemine. Kutsusime tartukad meie majaga tutvuma. Nautisime kadedaid pilke ning ees ootas maitsev õhtusöök. Suure laua taha mahutasime 18 inimest.ühine söömaaeg kujunes siiani parimaks ühisürituseks TeadlikValik seltskonnaga. Palju sai naerda, süüa, arutleda erinevate maailmaasjade üle. Tõstsime oma morsiklaasid Teadlk Valik projekti jätkusuutlikkuse auks.
Mingi hetk kästi saunaasjad valmis panna ja bussi istuda. Ees ootas sõit tartukte majja. Ka nende maja oli väga õdus. See oli ehtne maamaja. Hõng oli suvilale omane. Saun pandi küdema ja rahvas istus laua äärde mängima mängu nimega „Maffia“. Sõjakooli esindaja Meelis Tali arendas strateegiaid, mille alusel tema pakutud maffia-kandidaadid nopiti kiiresti välja. Sõnalist kaklust esines palju. Saun oli elektriküttega ja mõõduka kuumusega. Jahutama asutati end õue. Maja kõrval tuulevarjus seistes oli väga hea vaade täiesti selgele taevale. Taevas oli väga palju tähti, mis aeg-ajalt lendasid (või siis teiste sõnul „langesid“). Ei läinud kaua, kui härra Maiko kuri hääl meid bussi käsutas tagasi sõitmiseks.
Hommik tuli jälle liiga kiiresti. Aet on ikka võimatult tubli! Jälle keetis ta suurepärast putru ja aitas ette valmistada kogu hommikusöögi. Mis me küll ilma temata oleks teinud.. Nii mõnelgi ei jäänud aega hommikusöögiks, vaid pidi aega kulutama asjade pakkimisele. Viisime asjad armsasse bussi ja Maiko küsis kas veel kotte on sinna panna. Tiina (LVRKK) hüüdis kiiresti: „Oodake, Aet tuleb ka!“. Me siis kannatlikult ootasime, et Aet pagasnikusse roniks, ent ta eelistas siiski pehmet istet.
Algas pikk sõit Kuressaarde. Nii bussi- kui praamisõit oli väga väsitav. Kui Kuressaarses jõudsime kultuurikeskusesse, oli ruum sagimist täis- suur enamus oli juba oma tehnikaga kohale ilmunud. Meie kool sai enda käsutusse päris suure ala otse Tartu Tervishoiu Kõrgkooli kõrvale. Toimumas oli „Tuleviku Kompass“ infomess noortele, mis on analoogne Tallinnas toimuva Teeviidaga. Üles lugeda kohalolevaid koole on keeruline, sest neid oli tõesti palju. Ladusime Aeduga ning hiljem lisandunud Kätlini ja Edaga (Ämmaemanduse 1.kursus) lauale meie kooli tutvustavad voldikud, õppeteatmikud ning vererõhu ja rasvaprotsendi mõõdikud. Läks kõvaks õhupallide puhumiseks, abi pakkusid ka tudengid Sõjakoolist Meelis ja Artjom, Jüri ja Tiit Lennuakadeemiast. Mõne aja möödudes jõudis ka kooli auväärt prorektor Ulvi Kõrgemaa koos mulaažide, Volli ja meie õnneks oli ka komme kaasa toodud. Meie laud sai peagi väga populaarseks kogu atribuutikaga. Võtsin rasvaprotsendi mõõdiku kaenlasse ja asusin kohalviibijate teadlikkust tõstma. Mõõtsin soovijail rasvaprotsenti ning vajadusel andsin nõu näitaja normaliseerimiseks.
Vahepeal käis ürituse eestvedaja mikrofoni ja kaameraga koolide esindajaid intervjueerimas. Ka meil Aetiga õnnestus paar targemat sõna poetada. Mikrimehel mõõtsime rasvaprotsenti ja vererõhku. Andsime teada, et ta on ’normaalne’(loe: tervislik seisund on nende kahe näitaja järgi normis). Pärast seda reportaaži kujunes meie laud veelgi populaarsemaks. Mõni jooksis kaks korda trepist üles-alla ja tuli uuesti rasvaprotsenti mõõtma. Muutunud polnud selle ajaga loomulikult midagi. Suured tänud edastaksin Kuressaare Ametikooli juuksuritele, kes tegid minule, Monikale TPS-st ja Mariale SKA-st väga ilusad soengud. Soovijaile punuti ja keerati väga kaunid patsid ja lokid, et praktikseerida ja demonstreerida oma oskusi.
Üritus lõppes oodatust kiiremini ja asjade kokkupakkimine läks kiiresti. Oli vaja jõuda 17:00 väljuvale praamile, mille me kinni ka püüdsime. Praamil sõime Maiko poolt pihta pandud saiakesi meie kaunist muinasjutumaja hommikusöögilauast. Kuna tal oli eriti hea tuju, sai igaüks soovi korral tee või kohvi. Maiko on väga lahke ja tore. Tagasisõit Tallinna oli väga rahulik. Kõik magasid või unelesid. Kohale jõudsime turvaliselt tänu Maiko üliarenenud sõiduoskustele.
Saarte reis oli siiani parim väljasõit. Maja oli super, seltskond veel parem, kohalikud parimad! Peaaegu iga osaleja oli pärit erinevast kohast Eestis, seega oli hea võimalus tutvuda erinevat päritolu inimestega ning neid omavahel võrrelda. Hea kogemuse sai noortega suhtlemisel Saaremaa messil, esitlused koolides oli hea avaliku esinemise praktika. Teadlik valik projekt on küll suunatud gümnasistidele nende valikute teadlikkuse tõstmiseks, kuid projekt annab ka osalejatele väga palju. Head tutvused teistest ülikoolidest on asendamatud kontaktid ja nendest saanud ka head sõbrad!
Siin link Saaremaa haridusmessil filmitud videoga:
http://www.youtube.com/watch?v=xvwgJKXEWog