6.oktoober 2009
Esimene väljasõit sai alguse Estonia trollipeatusest kell 07:20. Väikse valearvestuse tõttu hilinesime meie, Talinna Tervishoiu Kõrgkooli esindajad tervisedenduse õppetooli 1. kursuse tudeng Merko Kärp ja 2. kursuse tudeng Heli Temper, ning pidime ette võtma lõbusa trollisõidu. Projekti eestvedaja Maiko Kesküla ei olnud pahane, vaid hoopis vabandas, et ta meie eest ära sõitis.
Esindatud koolideks oli muidugi meie Tallinna Tervishoiu Kõrgkool, Sisekaitseakadeemia, Tallina Pedagoogiline Seminar, Tallinna Tehnikakõrgkool, Tartu Kõrgem Kunstikool,
Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Lääne-Viru Rakenduskõrgkool, Eesti Lennuakadeemia, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste Kõrgem Sõjakool ja Mainori Kõrgkool.
Esimene kool oli Tallinna 32. Keskkool.
Kell oli juba 8 minutit pärast kaheksat kui Maiko võttis sõna ning juhatas sisse rakenduskõrgkoolid. Enne aga seletas ta erinevuse akadeemilise ja rakendusliku kõrghariduse vahel. Nimelt on rakenduslikus kõrgkoolis rohkem praktikat ning pärast lõpetamist on palju lihtsam leida tööd just inimestel, kes on palju praktikat õppetöö käigus juba omandanud. Enamasti on akadeemilises ülikoolis praktikat kolme aasta peale 3 nädalat, rakenduskõrgkoolis moodustab praktika kuni 50% õppekavast.
Esinesime esimesena ning võrreldes kevadiste sõitudega olin rooste läinud. Merko oli üldse uus. Kuid muidu läks kõik hästi. Küsimus esitati mõiste ‘akrediteeritud’ kohta, mille kohe ilusti lahti seletasime lihtsate sõnadega ja arusaadavas keeles.
Kohe 32. Keskkooli läheduses asub järgmine külastatav kool- Tallinna Arte gümnaasium. Hea uudis oli see, et kohe suunati meid sööklasse mahlast sealiha, krõbedat ahjukartulit ja värsket salatit sööma. 10.33 suunas Maiko taas sisse meie esitlused. Kui eelmises koolis oli õhkkond vaba ja naljatlev, siis Artes tundus publik hästi distsiplineeritud ja vaoshoitud. Esitati küsimus Kõrgemale Sõjakoolile ja siis ka õpilane ütles oma nime ning klassi (nagu ajakirjanik). Küsiti kas seal ka mõni tüdruk õpib. Vastuseks toodi 5 tüdrukut, aga üldiselt ei soovitatud õrnemal sugupoolel seda variant kaaluda. Meie esinemine läks väga hästi. Piisavalt palju sai edastada olulist infot piisava aja jooksul ning aega jäi ka nalja tegemiseks. Lõpp tuli kiiresti ja Maiko ülekantud tähenduses peksis meid kõiki lavalt ruttu-ruttu minema, sest meil oli väga-väga kiire.
Niipalju siis sellest, et kiire oli. Jõudsime Tallinna Tehnikagümnaasiumisse tund varem kohale. Soovijad osalejad käisid kiiresti poes. 13:13 teeb taas sissejuhatuse Maiko. Saali üldpildis jääb silma suur poiste osakaal. Esinemine läks jälle kiirelt ja lõbusalt, kuulajaskond oli vastuvõtlik ja lõbusameelne. Fakti peale, et meie koolis pole ühtegi ‘ämmaisandat’, kõlas üleüldine naer.
Nii meie kui ka teiste kõrgkoolide esitlused olid hästi ettevalmistatud. Esinejad olid pädevad vastama õpilaste küsimustele ning õpilase arukad küsimusi esitama. Üldiselt võib lugeda esimest sügishooaja väljasõitu õnnestunuks. Kõik läks plaanipäraselt ning pealegi sai süüa ka. Kõik jäid rahule ning järgmine sõit ootab meid ees juba 15.oktoober 2009.
15.oktoober 2009
Teine väljasõit toimus väga tormisel ja tuulisel päeval. Sõit algas nagu ikka Estonia eest. Aet Taremaa ämmaemanduse õppetooli 3.kursuselt seal meie punase bussi peale istuski. Heli Temper elab esimese kooli lähedal, seega saabus rohelise liinibussiga.
Kohal olid Tervishoiu Kõrgkool, Mainori Kõrgkool, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Sisekaitseakadeemia, Lääne-Viru Rakenduskõrgkool, Tallinna Tehnikakõrgkool, Eesti Lennuakadeemia, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused Kõrgem Sõjakool.
Tallinna Lasnamäe Gümnaasium on sõbralik kool Lasnamäel. Meid pandi kohe esimesena rääkima ja nagu ikka- läks liiga pikalt. Samas kui kõik saaksid rääkida nii palju, kui soovivad, läheks meil igas koolis vähemalt kolm tundi. Nii mõnigi kooli esindaja oli projektil esimest korda, siiski olid nad piisavalt teadlikud oma koolis pakutavast. Õpilasi oli kuulamas küllalt vähe- umbes 50. Hommikune väsimus andis samuti tunda, see tegi õpilased tagasihoidlikuks ja isegi passiivseks. Üldiselt läks kõik hästi ja vastuvõtt oli positiivne nii õpilaste kui ka õpetajate poolt.
Teise kooli jõudmisega oli probleeme- esiteks unustas meie tänase sõidu koordinaator Priit Jõesaar oma mobiiltelefoni eelmisesse kooli, teiseks asub Kadrioru Saksa Gümnaasium asukohas, mis on ümbritsetud ühesuunalistest teedes. Seega pidime kasutama uusimat tehnikaajastu imevidinat GPS-süsteemi. KSG-s oli saal täiesti täis, umbes 150 õpilast. Priit juhatab koolid sisse 10.05 taas vana hea kõnega rakenduskõrghariduse ja akadeemilise kõrghariduse erinevustest. Kuna aega oli väga vähe, pidime oma esitlust lühemaks tegema. Sellegi poolest läks hästi ja Mainori Kõrgkool veel tänas meid kauni esitluse eest. Samas koolis pakuti meile ka maitsvat sööki- hapukapsaborš ja kohupiimakreem.
Enne järgmist kooli sõitsime läbi Lasnamäe Üldgümnaasiumist Priidu mobiili järgi. Sõit Pirita Majandusgümnaasiumi läks kiiresti. Infotund toimus auditooriumis, mis oli küllaltki väike võrreldes eelmiste koolide aulatega. Üldiselt tundus kuulajaskond väga unine ja passiivne. Mõne aja möödudes küsisid nad ka küsimusi. Kuna aega oli seal koolis keskmisest rohkem, jättis Priit meid Aetiga viimasteks esinejateks. Tegime rekordajaga ettekande- umbes 20 minutit. Kuna aega oli küll ja ülegi, nautisime esinemist ja rääkimist. Pärast esitlust tulid mitmed õpilased küsima meil pakutavate erialade kohta täpsemalt. Soovitasime igal juhul tulla lahtiste uste päevale, et huvitatava eriala kohta küsida otse õppejõududelt. Üldiselt oldi posiitvselt meelestatud nii meie esitluste kui ka selle suhtes, et me lõppude lõpuks lõpetasime.
Oleme käinud projektiga nüüdseks peaaegu igas Eestimaa osas. Igas piirkonnas asuvad koolid on väga erinevad. Näiteks on täiesti erinev arusaam distsipliinist ja tervisest koolides Tallinnas ja Lõuna-Eestis. Sellest tulenevalt peaks vastavalt kooli iseloomule valima ka esinemistaktikat. Esinejad olid lõbusalt meelestatud, ei võtnud asja üleliia tõsiselt, mis on sellise projekti jaoks just kõige olulisem. Meie ülesandeks on edasi anda gümnasistidele seda lõbusust ja positiivset energiat, mis meie saame oma kõrgkoolidest. Väljasõit õnnestus hästi ja järgmine käik on juba Tartumaale 21-22.oktoober 2009.
No comments:
Post a Comment